Protetyka stomatologiczna

Piękny i pełny uśmiech można mieć nawet mimo braków zębowych. Taką możliwość stwarza nowoczesna protetyka stomatologiczna. W gabinecie Stomatologii Przyszłości przeprowadzamy kompleksowe leczenie protetyczne i na potrzeby naszych Pacjentów wykonujemy komfortowe w użytkowaniu i estetyczne protezy zębowe


Protetyka stomatologiczna w Stomatologii Przyszłości

Utrata zęba — i co dalej?

Czasem zdarza się, że Pacjent traci stały ząb. Luka po nim jest nie tylko problemem estetycznym, ale również w istotny sposób zaburza funkcjonowanie aparatu żucia i niesie szereg negatywnych konsekwencji dla pozostałych zębów. Rozległe zniszczenia tkanek zęba, prowadzące w konsekwencji do jego utraty, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Bardzo częstą przyczyną są zaawansowane zmiany próchnicowe. Nieleczona próchnica może doprowadzić do martwicy lub zgorzeli zęba. W takim przypadku chory ząb należy poddać ekstrakcji. Zdarzają się także poważne urazy mechaniczne, w wyniku których powstają zniszczenia uniemożliwiające uratowanie zęba. Duży problem stanowi także ścieranie się zębów — zarówno to o podłożu fizjologicznym, jak i patologicznym (np. bruksizm i inne parafunkcje narządu żucia). 

Bez względu na przyczynę utraty zęba, braki można uzupełnić. 


Jakie rozwiązania protetyczne wykorzystujemy w naszym gabinecie? 

W naszym gabinecie wykonujemy różnego rodzaju ruchome i stałe uzupełnienia protetyczne. Za każdym razem dostosowujemy wybrane rozwiązanie do potrzeb Pacjenta. Wykonanie protezy poprzedzamy specjalistyczną konsultacją w naszym gabinecie. Podczas niej przeprowadzamy szczegółowy wywiad z Pacjentem, zapoznajemy się ze stanem zębów, kości i tkanek miękkich w jamie ustnej Pacjenta, a także wykonujemy szczegółowe badania diagnostyczne. 

W Stomatologii Przyszłości wykorzystujemy następujące rozwiązania protetyczne:

  • Nakłady protetyczne — ceramiczne (typu inlay lub onlay) oraz kompozytowe. To rodzaj uzupełnienia protetycznego, które cementuje się w zębie dotkniętym znacznym ubytkiem próchnicowym. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla klasycznych wypełnień światłoutwardzalnych. 
  • Licówki porcelanowe — to cienkie, porcelanowe płatki, które na stałe są mocowane na przedniej powierzchni zęba. Licówki umożliwiają estetyczną odbudowę zębów dotkniętych różnego rodzaju niedoskonałościami, takimi jak np. przebarwienia, znaczne ubytki tkanki, czy niestandardowy kształt. 
  • Korony protetyczne — odtwarzają wygląd korony zęba. Wykonujemy korony cyrkonowe, porcelanowe na metalu i pełnoceramiczne.
  • Protezy szkieletowe — mają odtwarzać utracone zęby. Są zbudowane na badzie metalowego trzonu — który jest dopasowany do warunków panujących w jamie ustnej Pacjenta — i akrylowych elementów, które naśladują dziąsła i korony zębów. 
  • Protezy akrylowe — stosowane są u Pacjentów cierpiących na rozległe braki zębowe lub całkowite bezzębie.
  • Protezy combo — są połączeniem protezy szkieletowej i elastycznej. Część szkieletowa wykonana z metalu jest połączona z elementami nylonowymi. Tego rodzaju uzupełnienia charakteryzują się wysokim stopniem estetyki. 
  • Mikroprotezy są tymczasowym uzupełnieniem pojedynczych braków zębowych. Wykonujemy je z akrylu i mocuje się je w taki sposób jak inne ruchome protezy.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe ten rodzaj uzupełnienia wykorzystujemy w przypadku zębów po leczeniu kanałowym, w przypadku których korona uległa uszkodzeniu. W praktyce wkład ma formę sztyftu wykonanego ze złota, metalu lub włókna szklanego. 
  • Szynoprotezy są rodzajem protezy szkieletowej, którą wykorzystujemy w przypadku Pacjentów cierpiących na choroby przyzębia. 

Dlaczego warto podjąć leczenie protetyczne w naszym gabinecie?

Współpraca z profesjonalnymi laboratoriami umożliwia nam stworzenie uzupełnień protetycznych na najwyższym poziomie. Nasze protezy są precyzyjnie dostosowane do potrzeb Pacjenta i stworzone z wysokogatunkowych materiałów. To czyni je niezwykle trwałymi i z powodzeniem mogą służyć Pacjentowi przez wiele lat. Uzupełnienia protetyczne do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, a jednocześnie nie są narażone na próchnicę. 

Na potrzeby projektowania protez zębowych korzystamy z systemów CAD/CAM. Zapewniają nam one maksymalną precyzję, a jednocześnie umożliwiają odwzorowanie naturalnych warunków panujących w jamie ustnej Pacjenta. Dzięki nowoczesnemu skanerowi wewnątrzustnemu iTero nie musimy wykonywać tradycyjnych wycisków. Ich pobranie jest często niekomfortowe dla Pacjenta, a skaner 3D iTero pozwala nam na przeprowadzenie analizy diagnostycznej i natychmiastowej wizualizacji efektów leczenia w zaledwie kilka minut. 

Zęby poddane leczeniu zabezpieczamy produktem Nanocare Plus, zawierającym nanocząsteczki srebra i złota. Pozwala to na przedłużenie trwałości prac protetycznych wykonywanych w gabinecie Stomatologii Przyszłości oraz uniknięcie rozwoju próchnicy wtórnej.