Lakierowanie zębów - fluoryzacja

Bardzo ważne jest, aby fluor dostarczany był już od momentu rozwoju zawiązków zębowych – jest to tzw. fluoryzacja endogenna. Stosuje się różnego rodzaju krople, syropy lub tabletki zawierające dobrze przyswajalne związki fluoru.

Fluoryzacja egzogenna przeprowadzana jest w gabinecie stomatologicznym pod okiem wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów.

"Preparaty stosowane w profilaktyce fluorowej to m.in. lakiery fluorowe, płyny oraz pasty. Zabieg lakierowania różni się od fluoryzacji, tym, że preparat jest aplikowany na zęby za pomocą pędzelka. Podczas tego zabiegu ważne jest utrzymanie odpowiedniej suchości w jamie ustnej, stąd nie jest on tak powszechnie stosowany u najmłodszych pacjentów."

Jak dokładnie przebiega ten proces?

Nasze zęby składają się z hydroksyapatytów o wzorze chemicznym 3Ca3(PO4)2xCa(OH)2, które odpowiedzialne są m.in. za mechaniczną wytrzymałość kości. Jednakże związki wapnia Ca(OH)2 zawarte w hydroksyapatytach są dobrze rozpuszczalne w kwasach obecnych w naszej jamie ustnej. Aby wzmocnić szkliwo zębów w obronie przed kwaśnym środowiskiem jamy ustnej stosujemy związki fluoroapatytowe 3Ca3(PO4)2xCaF2.

Dzięki tej reakcji fluor, który jest bardziej odporny na działanie kwasów wszechobecnych w jamie ustnej, chroni nasze zęby przed demineralizacją szkliwa. A w następstwie tego procesu chroni je przed próchnicą.