Aparat RTG

Najczęściej wykorzystywaną metodą diagnozowania w stomatologii jest diagnostyka radiologiczna, czyli dobrze znane badanie RTG. Lekarz, nawet najbardziej doświadczony i spostrzegawczy, gołym okiem nie jest w stanie dostrzec niektórych zmian chorobowych – zwłaszcza tych, które zachodzą wewnątrz zębów, czy dotykają kości. Pacjenci gabinetów Stomatologii Przyszłości mają możliwość poddania się badaniu nowoczesnym aparatem RTG Planmeca Intra


Co wyróżnia aparat RTG Planmeca Intra?

Urządzenie RTG, którym dysponujemy, jest zaawansowanym technologicznie aparatem rentgenowskim, wyposażonym w głowicę o wysokiej częstotliwości. Jednocześnie wykorzystuje on generator HF zmniejszający dawkę promieniowania, jakie przyjmuje Pacjent. Zmienne napięcie umożliwia diagnozowanie zmian chorobowych o różnej specyfice. Automatyczna kontrola parametrów ekspozycji pozwala uzyskać lepszy kontrast. Gwarantuje stabilność parametrów ekspozycji oraz całkowitą powtarzalność zdjęć. Aparat pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie zdjęcia. Jest to możliwe dzięki stabilnej konstrukcji lekkiego, aluminiowego ramienia. Głowica RTG ma asymetryczną obudowę o zaokrąglonych brzegach, umożliwiającą bezproblemowe i dokładne pozycjonowanie urządzenia. Lekarz może z łatwością obsługiwać aparat, nie wywołując u Pacjenta dyskomfortu podczas wykonywania zdjęć. 


W jakich sytuacjach wykonujemy cyfrowe RTG zębów?

Wykonanie badania RTG zleca lekarz stomatolog. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku Pacjentów, którzy cierpią na zaawansowaną próchnicę, stany zapalne zębów i innego rodzaju niepokojące zmiany. Zdjęcie rentgenowskie trzeba także wykonać przed wyrwaniem lub chirurgicznym usunięciem zęba oraz przed podjęciem leczenia endodontycznego. Diagnostyka radiologiczna jest też nieodłącznym elementem przygotowania do leczenia protetycznego, ortodontycznego i implantologicznego. Jak więc doskonale widać wykorzystujemy tę metodę na potrzeby wszystkich dziedzin stomatologii. 


Czy diagnostyka obrazowa RTG jest bezpieczna?

Współczesne aparaty do RTG zębów – w tym wykorzystywany przez nas Planmeca Intra – emitują bardzo niewielką dawkę promieniowania. Jest ona zdecydowanie niższa, niż w przypadku aparatów starszych generacji i nie wywołuje żadnych powikłań popromiennych. Umożliwia to bezpieczne wykonanie pełnej dokumentacji rentgenowskiej składającej się nawet z kilku zdjęć. Takie badanie nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Jedynie Pacjentki w ciąży (bez względu na stopień jej zaawansowania) nie powinny być poddawane diagnostyce RTG.