Wybielanie zębów

Biały uśmiech jest marzeniem chyba wszystkich, którzy odwiedzają gabinet stomatologiczny. Naturalny odcień zębów to kwestia mocno indywidualna. U niektórych Pacjentów są one z natury ciemniejsze, natomiast u innych z biegiem lat utraciły swój naturalny blask wskutek długotrwałego narażenia na działanie niekorzystnych czynników. Nieestetycznych przebarwień można jednak w łatwy sposób się pozbyć. W gabinecie Stomatologii Przyszłości proponujemy różnego rodzaju zabiegi wybielające, które mają na celu przywrócenie uśmiechowi pięknego koloru i wspaniałego wyglądu. 


Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia? 

Warto na samym wstępie wyjaśnić, czym są przebarwienia. Przebarwienia to obszary wyraźnie odznaczające się swoim kolorem, które powstają wskutek nagromadzenia się barwników na powierzchni szkliwa i w tkankach zęba. Przebarwienia powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z nich jest dieta. Barwniki zawarte w spożywanych pokarmach i napojach mają bardzo duży wpływ na barwę zębów. Szczególnie silnie oddziałują pigmenty zawarte w czerwonych owocach, winie, kawie i herbacie. Barwę zębów niekorzystnie zmienia także palenie tytoniu. 

Przebarwienia mogą być także efektem chorób. Zęby często zmieniają swój odcień, między innymi jeśli Pacjent cierpi na choroby trzustki lub zaburzenia hormonalne. Zęby mogą również wymagać wybielania u osób, które przyjmowały leki z grupy tetracyklin. 


Jakie techniki wybielania zębów stosujemy w naszym gabinecie?

W gabinecie Stomatologii Przyszłości stosujemy kilka różnych nowoczesnych metod wybielania zębów. Wszystkie z nich charakteryzują się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa, a jednocześnie są efektywne. 

  • Wybielanie przy użyciu lampy Zoom Advanced Power Efekt Wow — lampa Zoom Advanced Power, to urządzenie, które emituje światło o określonej długości fal. Światło to aktywuje żel wybielający, który podczas zabiegu nakładamy na powierzchnię zębów. Zawarty w żelu nadtlenek wodoru ulega rozpadowi i wnika w szkliwo, likwidując przebarwienia.  Na mniej więcej tydzień przed zabiegiem należy przeprowadzić higienizację zębów. Podwyższa to efektywność zabiegu i pomaga zapobiec wystąpieniu ewentualnej nadwrażliwości. Zabieg lampą Zoom rozpoczynamy od zabezpieczenia wszystkich tkanek miękkich w ustach i wokół nich, by uniknąć ich kontaktu z żelem wybielającym. Następnie aplikujemy na zęby specjalny żel wybielający i aktywujemy go przy użyciu światła emitowanego przez lampę Zoom. Wybielanie u większości Pacjentów przebiega w trzech następujących po sobie 15-minutowych sesjach. Podczas zabiegu bezwzględnie przestrzegamy wszelkich norm bezpieczeństwa — stan Pacjenta na bieżąco jest kontrolowany przez lekarza, a oczy Pacjenta są chronione przed światłem UV emitowanym przez lampę, przy użyciu specjalnych okularów. 

Wyniki przeprowadzonych badań klinicznych dowodzą, że połowa Pacjentów, którzy poddają się zabiegowi wybielania zębów tą metodą, osiąga oczekiwane efekty w postaci idealnie białych zębów w zaledwie 45 minut.

  • Wybielanie zębów przy użyciu żelu wybielającego o dużym stężeniu — technika ta polega na zastosowaniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu. Preparaty na bazie tych substancji można wykorzystywać tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Przed przystąpieniem do zabiegu Pacjent powinien poddać się zabiegowi higienizacji. Zabieg wybielania zębów rozpoczyna się od zabezpieczenia dziąseł. Na ich powierzchni aplikujemy specjalny, światłoutwardzalny żel ochronny. Następnie nanosimy na powierzchnię zębów preparat wybielający.
    Zabieg należy powtórzyć ok. 4 razy. 15-minutowe sesje wybielania powinny być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych. Podczas każdej sesji zmieniamy warstwę preparatu wybielającego. Jeden zabieg wybielania zębów tą metodą zazwyczaj trwa około godziny. Dzięki tej metodzie można uzyskać szybki efekt i stanowi ona doskonałe uzupełnienie domowego wybielania zębów.
  • Wybielanie zębów w domu metodą nakładkową — metoda ta wykazuje się wyjątkową skutecznością, a efekty utrzymują się przez długi czas. Przed przystąpieniem do wybielania pobieramy od Pacjenta wycisk, na podstawie którego w gabinecie protetycznym wykonujemy na potrzeby Pacjenta specjalne, przezroczyste nakładki na zęby. Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje gotowe nakładki i zestaw strzykawek wypełnionych preparatem wybielającym o odpowiednim stężeniu. Zestawu należy samodzielnie używać w domu przez około 6-8 dni, aplikując do nakładek żel wybielający i zakładając je na noc na zęby. Żel wnika w kanaliki zębowe, doprowadzając do utlenienia się przebarwień. Efekty widoczne są już po pierwszej aplikacji.
    Pacjenci decydujący się na tą metodę i użytkujący wypełnienia protetyczne muszą wiedzieć, że nie ulegają one wybieleniu. W związku z tym po zakończonej kuracji należy je wymienić, dopasowując ich barwę do nowego, jaśniejszego odcienia naturalnych zębów. 

Czy wybielanie zębów w gabinecie jest bezpieczne i dlaczego warto z niego skorzystać? 

W przeciwieństwie do domowych metod i łatwo dostępnych środków wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczne.  Stosowane przez nas preparaty i sprzęty mają potwierdzone działanie i konkretnie oznaczone stężenie substancji aktywnych. Podczas konsultacji stomatologicznej w naszym gabinecie przeprowadzamy wywiad medyczny, z którego dowiadujemy się tego, jakie są przyczyny powstawania przebarwień. Na podstawie zebranych informacji możemy zarekomendować Pacjentowi najlepszą możliwą metodę do zastosowania w jego przypadku. Wykorzystujemy nowoczesne sposoby wybielania, które dają gwarancję dobrych i długotrwałych efektów. 


Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów?

To, jak długo Pacjent będzie mógł cieszyć się z rezultatów wybielania, w dużej mierze zależy od wybranej metody i tego, jak postępuje po zabiegu. W większości przypadków efekty utrzymują się od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Po zabiegu wybielania zalecamy naszym Pacjentom przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, utrzymywanie tzw. białej diety — polegającej na wyeliminowaniu z diety produktów spożywczych, które mają intensywne zabarwienie — oraz unikanie palenia papierosów.